Мундобаскет 2023
Светско првенство у кошарци 2023. одржава се од 25. августа до 10. септембра на Филипинима, у Јапану и Индонезији. Сва дешавања са Мундобаскета пратите уз Спутњик спорт.

Лука спасао Словенију, Американци били на корак до стотке – а Шпанија показала силу

© AP Photo / Hiro KomaeСловенија Венецуела Мундобаскет
Словенија Венецуела Мундобаскет - Sputnik Србија, 1920, 26.08.2023
Кошаркаши Словеније предвођени Луком Дончићем победом су стартовали на Мундосбакету против селекције Венецуеле резултатом 100:85, док је само један поен делио Сједињене Америчке Државе до стотке против Новог Зеланда који су савладали резултатом 99:72. Још увек актуелни светски првак Шпанија лако је савладала Обалу Слоноваче резултатом 94:64.
Репрезентација Словеније као велики фаворит ушла је у први меч групне фазе на Светском првенству против Венецуеле, међутим противници су их изненадили снажним отпором у првој деоници у којој је могла да се примети и нервоза код Луке Дончића.
Магични Словенац препознатљиво је плесао по терену, али како је за сваки плес потребно двоје и њему је био потребан партнер кога није било на почетку, а кошаркаши Венецуеле били су синхронизовани и убацили чак девет тројки. После првих десет минута Венецуела је водила 33:31, али потом је у другој деоници уследило буђење Словеније.
Код Венецуеле је пао проценат шута из игре, Словенци су то искористили и вратили се у игру па је тако друга деоница припала њима – 25:18. У трећој деоници наставили су Словенци да доминирају, посебно Дончић, а ту четвртину завршили су такође боље – 22:12.
Венецуела је силовито отворила последњу деоницу па је тако постало јасно да је трећа четвртина била кључна јер су Словенци стекли довољно велику разлику. Када је било најпотребније истакао се Мајк Тоби који је одиграо сјајну партију и на крају је Словенија после изједанчене деонице 22:22 славила резултатом 100:85.
Уз Дончићевих 37 поена, седам скокова и шест асистенција, најбољу партију пружио је после њега управо Тоби са 21 поеном, док се у репрезентацији Филипна највише истакао Гарли Сојо са 16 поена, два скока и две асистенције.
Standings provided by Sofascore
Изненађење није дозволила ни репрезентација Сједињених Америчких Држава која је савладала селекцију Новог Зеланда резултатом 99:72 иако су аутсајдери наспрам „дрим тима“ почели добро утакмицу па је САД после прве деонице имао минималну предност 19:18.
Подигли су Американци ниво игре од друге деонице коју су завршили са бољом разликом 26:18, да би у трећој деоници убедљиво одиграли најбоље – 31:22.
Иако је деловало на почетку последње четвртине да би Нови Зеланд могао да смањи разлику, Американци су на крају додатно појачали ритам, постигли су 23 и примили само 14 поена.
Највише се истакао Пауло Банкеро са 21 поеном, четири скока и једном асистенцијом, одиграо је сјајно како у одбрани тако и у нападу, а у тиму Новог Зеланда најбољи је био Реубен Те Ранги који је уписао 15 поена, два скока и једну асистенцију.
За разлику од Словеније и Американаца, Шпанци су нешто боље отворили утакмицу са репрезентацијом Обале Слоноваче која није могла ни приближно да запрети актуелном светском прваку.
После прве четвртине Шпанци су водили резултатом 24:17, а док су селекцију Обале Слоноваче оставили са истим бројем поена у наредној деоници они су убацили 29.
Иако ни у првом полувремену нису успели много да прете, још лошије су кошаркаши Обале Слоноваче играли у другом полувремену, а Шпанци су наставили силовито па су тако додатно увећали предност пред последњи период игре – 20:13.
Опустили су се Шпанци последњих десет минута, али то свакако није помогло противницима који су још једном убацили 17 поена док је Шпанија уписала 21 и на крају славила резултатом 94:64.
Најефикаснији играч на мечу био је Вили Ернандогомес са 22 поена, пет скокова и једном асистенцијом, док је у репрезентацији Обале Слоноваче најбољи меч одиграо Коне Базуомана који је уписао 11 поена.