Мундобаскет 2023
Светско првенство у кошарци 2023. одржава се од 25. августа до 10. септембра на Филипинима, у Јапану и Индонезији. Сва дешавања са Мундобаскета пратите уз Спутњик спорт.

Јужни Судан разбио Ђорђевићеву Кину

© Фото : ФИБА Јужни Судан
Јужни Судан - Sputnik Србија, 1920, 28.08.2023
Јужни Судан победио је Кину, коју с клупе води Александар Ђорђевић, резултатом 89:69 у мечу другог кола Групе Б на Мундобаскету. Африканци су тако остали у игри за пласман у новоформирану групу, док су Кинези у јако тешкој ситуацији и потребно им је чудо како не би испали.
Кинези у последњем колу играју против Порторика и неопходан им је тријумф. Под условом да Србија победи Порторико, онда би се правио круг између Јужног Судана, Порторика и Кине, али да сачекамо пре тога шта ће Орлови урадити против Порторика данас од 14 сати.
Нестварно је отворио меч Јужни Судан против Ђорђевићеве чете. Чак шест тројки из 10 покушаја убацили су Африканци, па су прву четвртину добили резултатом 22:14. Блистао је члан Чикаго Булса Карлик Џоунс који је постигао седам поена.
Нису имали решење Кинези за фантастичне шутере Омота, Џоуунса, Куанија и Денга.
Ипак, било је јасно да неће с тако високим процентом погођених тројки моћи цео меч да изгурају кошаршаки Јужног Судана.
Кина је успела да одговори у другој четвртини коју је добила – 26:22, па се на одмор отишло резултатом 44:40. То се пре свега догодило захваљујући бројним промашеним тројкама Јужног Судана, јер су убацили свега три тројке. Половину мање од нестварно високог процента шута с почетка меча.
Јужни Судан је константно имао предност, Кина је успевала на махове да се приближи, али не и озбиљније да угрози Африканце. До полувремена су обе селекције имале само три изгубљене лопте, Кина две, Јужни Судан једну.
Ђорђевић је одлучио да после полувремена промени тактику и да „затегне одбрану“, што је донело резултат јер је Кина пришла на 51:49.
Одбијен је касније тај напад и Јужни Судан се поново „одлепио“ на 12 поена разлике и до краја је успевао да одржава стечену предност. Покушао је у тим тренуцима Сале Ђорђевић техничком грешком да „размрда“ и да пробуди екипу, али није ни то помогло, па је на крају меч окончан резултатом 89:69.
Карлик Џоунс био је најефикаснији појединац Јужног Судана са 21 поеном, имао је пет скокова и две аситенције. Пратио га је Омот са 14 поена, Куани је бројао до 16, Шајок до 13. У редовима Кинеза најефикаснији је био Ли Кајер са 22 поена, имао је пет скокова и три асистенције.