Мундобаскет 2023
Светско првенство у кошарци 2023. одржава се од 25. августа до 10. септембра на Филипинима, у Јапану и Индонезији. Сва дешавања са Мундобаскета пратите уз Спутњик спорт.

Историја на Мундобаскету – Јужни Судан иде на Олимпијске игре

© Фото : ФИБАПорторико Јужни Судан
Порторико Јужни Судан - Sputnik Србија, 1920, 02.09.2023
Кошаркаши Јужног Судана савладали су селекцију Анголе резултатом 101:78 и тиме обезбедили визу за Олимпијске игре у Паризу као најбоље пласирана афричка земља на Мундобаскету.
Јужни Судан демонстрирао је силу против Анголе која је само током друге деонице успела да им парира. Мотив је био велики, победа је доносила визу за Олимпијске игре, а циљ је остварен.
Највеће заслуге за историјски успех приписује се Карлику Џонсу који је постигао 26 поена, и уписао 15 асистенција уз седам скокова.
Зависио је Судан од резултата Египта против Новог Зеланда, али Египћани су изгубили у драматичној завршници резултатом 88:86.
Standings provided by Sofascore
Сјајну утакмицу одиграли су кошаркаши Финске и Венецуеле на Мундобаскету, а екипа коју је још једном предводио Лаури Марканен славила је резултатом 90:75.
Кошаркаши Венецуеле на Мундобаскету нису успели да упишу ниједну победу, па чак ни у фази разигравања за пласман од 17. до 32. места, а најновији пораз нанела им је репрезентација Финске.
Финци најпре нису обећавали, Венецуела је деловала убедљивије, али испоставило се само током првих десет минута. Уследило је очекивано буђење Лаурија Марканена који је покренуо свој тим па је Финска у другој деоници убацила чак 35 поена, а примила 18.
Кошаркаши Венецуеле боље су отворили друго полувреме, али су Финци сачували предност и потом одлично одиграли у одбрани током последње деонице. Марканен је меч завршио са чак 32 поена и девет скокова.
Французи нису са превише еуфорије приступили утакмици са Обалом Слоноваче па су тако у појединим тренуцима били и у проблему, али су на крају успели да славе резултатом 87:77.
Кординије био је најбољи са 19 поена, док је само поен мање био најефикаснији кошаркаш Обале Слоноваче Зозуа.