Мундобаскет 2023
Светско првенство у кошарци 2023. одржава се од 25. августа до 10. септембра на Филипинима, у Јапану и Индонезији. Сва дешавања са Мундобаскета пратите уз Спутњик спорт.

Пораз Словеније послао Србију на Олимпијске игре – Канада нас чека у дуелу за финале Мундобаскета!

© Фото : ФИБАЛука Дончић и Дилон Брукс
Лука Дончић и Дилон Брукс - Sputnik Србија, 1920, 06.09.2023
Кошаркашка репрезентација Србије је обезбедила директну карту за учешће на предстојећим Олимпијским играма, а добила је и противника у полуфиналу Мундобаскета. То ће бити Канада, која је победом над Словенијом резултатом 100:89 заказала дуел са Србијом за пласман у финале Светског првенства у петак од 10.45, а тиме и послала српски тим у Париз.
Србија је до директне карте за олимпијски кошаркашки турнир стигла као једна од две европске државе која је дошла до полуфинала Мундобаскета, уз Немачку која је претходно победила Летонију.
Јесте то једна добра вест, али друга која није баш толико оптимистична, противник Србије у полуфиналу Светског првенства биће НБА екипа Канаде, којој је Словенија пружила отпор само у првом полувремену.
Велика тензија је обележила целу утакмицу, Словенци су константно протестовали због судијских одлука, али им то није помогло, Канада им је допустила егал до краја првог полувремена (50:50), потом је убацила у брзину више и победила за пласман у полуфинале где је чека Србија.
Најбољи у победничкој екипи био је Шај Гилџус-Александер, готово нечујно је убацио 31 поен и имао десет скокова уз четири асистенције, док је Ар Џеј Берет потрошио чак 22 шута за 24 поена.
На другој страни Лука Дончић је за нешто мање од пола сата проведених на терену имао 26 поена уз пет асистенције и четири скока, а подршку је имао само у Клемену Препеличу који је додао 22 поена.
Лука Дончић - Sputnik Србија, 1920, 06.09.2023
Лука, ко је узео паре? /видео/
У екстремно брзом ритму су стартовале обе екипе, пуцало је на обе стране, Дончић је био на удару готово целе петорке противника, судије су дозволиле оштру игру и већ у раној фази најбољи играч Словеније имао је крв на левом рамену.
Користили су Канађани своје физичке предиспозиције, можда и превише, Словенија је успевала добро да ротира у одбрани и тимском одбраном заустављала је нападе, али није издржала ритам и губила је са 26:24 после прве деонице.
Без Дончића на терену Словенија је отворила другу четвртину, Препелич је преузео контролу у нападу и одбио је налет Канаде, како поенима, тако и асистенцијама, али брзи излазак из бонуса значио и сигнал да се најбољи играч тима врати на паркет.
Усмерење одбране Канаде на Дончића је значило и више простора за остале Словенце, искористио је то Николић и погодио другу своју тројку за преокрет на 35:34.
Тензије су се осећале на обе стране, Дончић је кажњен техничком грешком, потом је погодио невероватних пет поена у низу за ново вођство Словеније, до краја полувремена је одржавао егал па се на велики одмор отишло резултатом 50:50.
У друго полувреме Словенија је ушла без повређеног Блажича, Канада је пронашла ритам и стекла предност од седам поена због чега је селектор Секулић морао да затражи минут одмора, али није упалило и ривал је отишао на двоцифрену предност, 65:55.
Тензија је достизала врхунац до краја треће деонице, Словенци су се све време жалили на судијске одлуке, није им то помогло, Канада је пред улазак у последњу четвртину имала девет поена вишка (80:71), иако је током тог периода водила и са 16 поена.
Канада је последњих седам минута одиграла без Брукса који је због добацивања противницима добио искључујућу грешку, а свега тридесетак секунди касније његовим путем кренуо је и Дончић, коме је главе дошло константно добацивање судијама.
То је значило и крај свих нада Словеније у преокрет, иако је у једном моменту разлика смањена на девет поена, репрезентација те државе ће морати да разиграва за пласман од 5. до 8. места на Мундобаскету, док Канада иде у полуфинале на мегдан Србији, у петак од 10.45.