Мундобаскет 2023
Светско првенство у кошарци 2023. одржава се од 25. августа до 10. септембра на Филипинима, у Јапану и Индонезији. Сва дешавања са Мундобаскета пратите уз Спутњик спорт.

Немачка против Србије у финалу Мундобаскета – пала је и Америка

© AP PhotoСАД Немачка Мундобаскет
САД Немачка Мундобаскет - Sputnik Србија, 1920, 08.09.2023
Кошаркаши Немачке после спектакуларне утакмице савладали су у полуфиналу Мундобаскета селекцију Сједињених Америчких Држава резултатом 113:111 (33:31, 26:29, 35:24, 19:27).
Могло је да се наслути да ће утакмице између Сједињених Америчких Држава и Немачке бити спектакуларна, могло је да се наслути и да ће пасти пуно поена, али да ће у првој четвртини бити постигнуто 64 поена то је мало ко могао да наслути.
Немачка је почела офанзивно, а у почетку су се добро и бранили, успели су да стекну и двоцифрену предност, међутим она се крајем деонице истопила. Американци су успели да се врате, а вођство Немачке било је само два поена – 33:31.
Американци су боље отворили другу четвртину, мада је предност Немачке одржала тројка сјајног Франца Вагнера. Американци су успели да поведу и неколико минута сачувају предност, међутим уследила је серија Немачке од 9:0.
Неизвесна завршница те деонице припала је ипак Америци која је за нијансу задовољнија могла да оде на паузу – 60:59.
Вагнер је био одличан и од старта другог полувремена, али се истакао и Обст који је повећао предност Немачке и направио Американцима велики проблем. Пред последњу четвртину Немци су имали двоцифрену предност – 94:84.
Америка је имала све мање времена да пронађе одговор како да заустави селекцију Немачке која је прва дошла до стотке. Смањили су Американци на шест поена разлике на три и по минута од краја, а онда је Едвардс погодио тројку и увео меч у велику драму.
Храбри Шрудер погодио је када је било потребно, али апсолутно су Американци успели да држе прикључак. На само пола кошка дошли су на минут и по до краја,а онда Обст погађа можда и најважнију тројку на мечу. Велику грешку праве Немци фаулом у нападу, али онда следи још кобнија грешка Америке.
После неспоразума губе лопту којом су могли да закомпликују завршницу и то је био јасан знак да ће се на Мундобаскету играти европско финале, односно финале Србије и Немачке.
Највеће заслуге за велику победу у Немачком тиму иду Обсту који је постигао 26 поена, док је Едвардс био најефикаснији у америчкој селекцији са 23 поена.
Сјајну утакмицу одиграо је Вагнер који је уписао 22 поена, док је код Американаца важан учинак имао Ривс са 21 поеном.