Мундобаскет 2023
Светско првенство у кошарци 2023. одржава се од 25. августа до 10. септембра на Филипинима, у Јапану и Индонезији. Сва дешавања са Мундобаскета пратите уз Спутњик спорт.

Словенци после драме победили Италију: Снови остали недосањани – Лука и екипа су седми на свету

© AP Photo / Aaron FavilaСловенија Италија Мундобаскет
Словенија Италија Мундобаскет - Sputnik Србија, 1920, 09.09.2023
Кошаркаши Словеније после неизвесне завршнице успели су да савладају селекцију Италије резултатом 89:85. Словенци су овом победом завршили Мундобаскет као седма репрезентација.
У борбу за седом место на Мундобаскету мотивисаније су ушли кошаркаши Италије који су били у налету и рано успели да стигну до осетније предности 12:4. Са линије пенала Лука Дончић на крају прве четвртине ублажио је ту разлику, па су тако Италијани после првих десет минута игре водили резултатом 18:15.
Иако је и на почетку друге деонице Италија деловала боље и организованије, уследила је серија од девет поена Словенаца којом су повели и ту предност су успели да задрже па су тако задовољни могли на паузу.
Словенци су уз Дончића, Драгића и Хорвата доминирали током треће деонице у којој су стекли предност и од 14 поена.
Нервозни Дончић после три минута погодио је прве поене за Словенију у последњој четвртини, међутим касно је пробудио екипу јер се Италија поенима Фонтекиа и Мелија већ вратила и смањила предност на само пола коша разлике.
Пет поена предност имала је Словенија на два минута до краја, а онда Спису погађа тројку, одмах затим погађа и за два поена, а Ричи доноси вођство Италијанима на 58 секунди до краја утакмице.
Јакоб Чебашек до последње деонице није имао поена, а онда је погодио тројку најпре на четири минута до краја, а онда још битнију на 40 секунди пре краја утакмице. Та тројка испоставила се као кључна јер је Словенцима вратила предност која је увећана са линије пенала.
Дончић је утакмицу поново завршио као најефикаснији играч са дабл-дабл учинком од 29 поена, десет скокова и осам асистенција, док је у тиму Италије најзапаженији био Спису који је уписао 22 поена.
Словенија је са великим сновима и амбицијама стигла на Мундобаскет, али на крају кући носе седмо место.