Моцарт туче бика – а Србин даје гол: Одигран дерби на који се чекало 18 година /видео/

© AFP 2023 / PATRICIA DE MELO MOREIRAСтрахиња Павловић
Страхиња Павловић - Sputnik Србија, 1920, 27.09.2023
У историјском дербију Ред Бул Салцбурга и Аустрије Салцбург у стрелце се уписао и Страхиња Павловић, српски репрезентативац, који је постигао гол за коначних 4:0 за екипу Ред Була. Овај дерби је међутим био много више од резултата и коначног епилога јер је то први сусрет клубова који су до пре 18 година били један исти клуб.
На гостовању Аустрији Салцбург, Ред Бул оправдао је улогу фаворита, а први гол постигао је Амар Дедић већ у осмом минуту. Полувреме је завршено са не тако убедљивих 1:0 па су фудбалери противничког тима могли да се понадају.
Међутим, Ред Бул Салцбург ушао је силовито у друго полувреме, Аманква Хорсон погодио је у 63. минуту, да би поново затресао мрежу у 74. минуту. Тачку је ставио српски репрезентативац Страхиња Павловић који је постигао други гол од почетка сезоне.
Ова утакмица је ипак прича о свему другом осим о резултату јер је позадина изузетно занимљива, а ако питате навијаче Аустрије мало и тужна.
Наиме утакмица је каснила због сигурносних разлога јер су фудбалери Ред Була једва успели да се пробију кроз масу навијача, а затим су их дочекале спектакуларне кореографије домаћег тима.
Како би се разумела кореографија на којој Волфганг Амадеус Моцарт, чувени аустријски композитор и пијаниста виолином туче бика уз поруку „У Салцбургу свирамо само виолину“, морамо се вратити 18 година уназад.
Компанија Ред Бул је 2005. године ушла у преговоре са Аустријом Салцбург како би помогла клубу у ком су очекивали да ће то бити финансијка помоћ и да ће Ред Бул бити само спонзор клуба. Међутим, та компанија желела је да потпуно промени клуб.
Друга боја, другачији грб и за крај други назив, све је Ред Бул желео да преузме, а упркос протестима навијача то се и догодило у јуну 2005. године. Тада је Аустрија Салцбург постала Ред Бул Салцург, а уместо традиционалних љубичастих боја наметнуте су црвена и бела.
Тада се догодила права мала револуција јер су навијачи били толико љути да су одлучили да направе свој клуб који ће носити назив Аустрија Салцбург.
„Та компанија је уништила велики део наших живота. Променили су боје. Избрисали историју. Неко време смо преговарали и успели да задржимо своју боју, али само на штуцнама голмана. Али, ми смо желели да задржимо наш клуб, нашу историју и наше боје. А то није било могуће са овом компанијом. Зато смо одлучили да направимо свој клуб. Искрено, нисмо имали појма у шта се упуштамо. Али било је и тада и сада – много напорног посла, али и много забаве“, рекао је Штефан Штуберт, члан управе Аустрије Салцбург.
Годину дана после Ред Буловог преузимања у Аустрији је никао нови клуб са старим именом.
После 18 година стари и нови Салцбург су се срели у првом дербију, а навијачи су били неуморни иако су знали да њихова екипа мора да се нада правом чуду, које се на крају није десило.
Међутим, атмосфера је била невеорватна. Осим Моцарта и виолине навијачи су почетком другог полувремена запалили и огроман ватромет.