Бура на Острву због ситуације у Паризу – „пљачка!“

© AP Photo / Christophe EnaСимон Марчињак
Симон Марчињак - Sputnik Србија, 1920, 29.11.2023
Пољак Симон Марчињак који важи за најбољег арбитра на планети, нашао се на удару британске јавности због одлуке коју је донео у дубокој надокнади меча 5. кола Лиге шмпиона између Пари Сен Жермене и Њукасла, када је у 96. минуту показао на белу тачку за домаћина (1:1). Бура на острву и констатација легенди и бивших фудбалера да је у питању пљачка!
Када су мечеви првог дана петог кола Лиге шампиона увелико били готови, у Паризу се одвијала права драма.
Осми минут продужетка сусрета Пари Сен Жермен – Њукасл, гости воде 1:0, а Пољак Симон Марчињак у 96. минуту уз констултацију ВАР показује на белу тачку. Лопта је у трку, погодила прво у тело па у руку везисту енглеског тима Валентина Ливрамента, да би Марчињак после гледања снимка на малом монитору одлучио да покаже на белу тачку.
Многи се наглас питају шта је спорно, када је Енглеза лопта заиста погодила у руку Проблем је тај што битну улогу у целој причи има то што је Ливраменто прво остварио контакт телом са лоптом, па тек онда руком. А како је био у пуном трку, тако је јасно да није могао да избегне да лопта после тела удари у руку.
Разбеснео се због тога бивши капитен и вишегодишњи члан Њукасла Џермејн Џенас.
„Фудбалери су били тамо и дали су све од себе. Требало је да буде једна од историјских победа, али су момци опљачкани. Судија је добро судио све до краја, тада је поклекао. Једна од најсрамнијих одлука коју сам видео последњих година“, рекао је Џенас.
Реч пљачка, крађа, као и гомилу ружних речи изрекао је легендарни голгетер „сврака“ Алан Ширер, који није могао да поверује шта је урадио Марчињак.
Филип Угринић - Sputnik Србија, 1920, 29.11.2023
Србија га је желела, али Пикси није знао његово име – Филип „отворио душу“
У неверици је био и тренер Њукасла Еди Хау, чији је тим био пред освајањем важна три бода у походу на нокаут фазу Лиге шампиона коло пре краја, а на крају ће Њукасл стрепети у последњем колу због спорног пенала.
„Да се разумемо, није пенал када вас лопта погоди у груди, затим у руку која стоји ниско. Не смем да анализирам, није ми дозвољено, али не могу да не кажем оно што видим и оно што мислим. Смарам да је судија одрадио добар посао до те спорне ситуације, био је чврст“, изјавио је Еди Хау.
Непогрешив са 11 метара био је Килијан Мбапе, чиме је донео злата вредан бод „париским свецима“, јер су се пробили на друго место табеле Групе Ф.
Дортмунд се победом над Миланом у Италији резултатом 3:1 пласирао у нокаут фазу, док је ПСЖ други са седам бодова, а Њукасл трећи са пет, колико има и последњепласирани Милан.
Да није било пенала и гола, Њукасл је био други са седам бодова, а ПСЖ трећи са пет. Овако су се изротирали, што је подигло буру на Острву због ситуације у Паризу.
У последњем колум 13. децембра, Пари Сен Жермен гостује Дортмунду на „Вестфалену“, док Њукасл дочекује Милан.