Дерби Обрадовића припао Жељку – Партизан савладао Монако у Београду после продужетка!

Кошаркаши Партизана остварили су победу над Монаком у 12. колу Евролиге у драматичној утакмици одиграној у Београду која је завршена резултатом 89:85 после продужетка у корист тима тренера Жељка Обрадовића који сада има по шест тријумфа и шест неуспеха у досадашњем току елитног такмичења.
Деловало је да ће такмица бити решена у последња два минута регуларног дела, при резултату 66:66 Монако је имао неколико пропуштених напада, Партизан је преко Кабоклових слободних бацања стекао минималну предност, а бриљантна одбрана Дозира је омогућила Пантеру да на двадесетак секунди до краја донесе црно-белима вођство од четири поена.
Драму је унео Џејмс тројком, Нанели је на десет секунди до краја погодио два пенала, али потом није правио прекршај и Џејмс је убацио нову тројку за 72:72 на две секунде до краја. Пантер затим није био прецизан па се отишло у продужетак.
Преко Дозира и Пантера Партизан је повео у додатних пет минута, ривал се одржавао у игри путем слободних бацања и направио је преокрет, уз помоћ судија, грешке Пантера и велике среће, али је морало све да се окрене.
Жељко Обрадовић је челенџом поништио прекршај досуђен Дозиру и омогућио му два слободна бацања, Партизан се одбранио у наредном нападу, а линије слободних бацања Смаилагић је донео четири поена вишка.
Ипак, драми није био крај, Монако је отео лопту и преполовио је заостатак на две секунде до краја, али је потом Нанели запечатио утакмицу са линије пенала за коначних 89:85, после неуспешног тражења фаула Ледеја над Лојдом на чему је инсистирао тренер Монака Саша Обрадовић.
Партизан је предводио амерички трио, Кевин Пантер је имао 25 поена уз четири асистенције и три скока, Џејмс Нанели је са клупе уписао 23 уз две асистенције и пет скокова, а Пи Џеј Дозир је меч завршио са 15 поена, седам асистенција и пет скокова.
Истакао се и Бруно Кабокло са 13 поена и шест скокова, а у стрелце су се још уписали Смаилагић, Ледеј, Анђушић, Аврамовић и Вукчевић.
Заиграли су Копривица и Понитка, Јарамаз је остао без минута, а ван екипе због повреда су Камински и Трифуновић.
Партизан је одлично ушао у утакмицу, тренер Жељко Обрадовић је поново Смаилагића сместио на позицију ниског крила и одмах је добио резултат, потенцијални репрезентативац Србије је хватао лопте у нападу, крао у одбрани и био генератор доброг ритма црно-белих за предност од 11:2.
Минут одмора који је затражио Саша Обрадовић је променио ток утакмице, уследила је серија Монака од 11:1 за преокрет, али је Партизан до краја деонице преко Нанелија и Вукчевића успео да врати предност на 16:13.
Брзо су гости у наставку дошли у егал па и серијом 7:0 повели – Партизан је имао претпоследњи напад за покушај изједначења, али се на велики одмор ипак отишло са вођством за Монако од 35:32.
Могао је Партизан да буде незадовољан и суђењем, Кабоклу, који је уз Пантера имао добар ритам у другој деоници, досуђена су три прекршаја, што је представљало потенцијални проблем за црно-беле.
Отворио је Партизан закуцавањем Смаилагића, али су њему брзо досуђена два прекршаја, оба веома сумњива што је значило да на терен мора Балша Копривица који је имао веома мало минута у досадашњем делу Евролиге.
Партизан је имао проблеме на оба краја паркета, али је тројкама Нанелија и Пантера успео да преокрене и стекне предност, док су арбитри и даље нервирали све на терену и на трибинама због чудних одлука и жеље да дођу у центар пажње.
Кажњаван је Партизан за све грешке у одбрани, ривали су погађали тројку за тројком, а црно-бели су у претпоследњем нападу промашили чак три што је значило да ће се у финални квартал ући са резултатом 51:51.
Дозир и Анђушић су лепо отворили последњу четвртину на оба краја паркета, Партизан је стекао осам поена предности (63:55) на половини деонице, али је лошим одлукама дозволио ривалу да разлику преполови због чега је тренер Обрадовић морао да затражи минут одмора.
Уместо 11 поена разлике које је могао да донесе Анђушић отвореном тројком, на тај начин је Џејмс смањио на само поен заостатка (65:64), што је поново Обрадовића натерало на реакцију, али поново промена није било и ривал је изједначио на 66:66, на два минута до краја.
Преко Кабокла је Партизан добио два поена, Монако је пропустио два напада, Пантер је у последњем минуту промашио шут, али је потом погодио пошто је лопту украо Дозир за предност од 70:66 на двадесетак секунди до краја.
Ту није био крај, Џејмс је погодио невероватну тројку на две секунде до краја за егал од 72:72 јер Партизан није правио фаул и допустио је ривалу да се потпуно приближи, а затим и избори продужетак јер је Пантер промашио шут за победу.
Преко Дозира и Пантера Партизан је стекао предност у наставку, Монтејунас је одговарао и држао прикључак Монака који се додатно приближио после грешке Пантера, закуцавања Брауна, али и помоћи судије због новог досуђеног прекрашаја у нападу за Смаилагића.
Монако је чак и повео, Партизан се преко Дозира и доброг челенџа Обрадовића вратио у предност и два поена вишка на пола минута до краја да би на десет секунди Смаилагић реализовао слободна бацања, после намерног фаула Монтејунаса који је потом погодио за два поена заостатка на две секунде до краја, а потом је Нанели запечатио на 89:85.
Ток меча сте могли да пратите уз Спутњик.
22:58 05.12.2023
45' – Крај!
Победа Партизана од 89:85.
22:55 05.12.2023
45' – Судијски циркус...
Гледа се снимак контакта Лојда и Ледеја...
22:52 05.12.2023
45' – Невероватно...
Монако краде лопту и смањује.
Две секунде до краја...
22:48 05.12.2023
45' – Неспортски фаул!
Монтејунас је претерао при фаулу над Смаилагићем на десет секунди до краја!
Партизан води 87:83.
22:46 05.12.2023
45' – Два разлике
Партизан има 85:83.
22:45 05.12.2023
45' – Обрадовић поништио фаул!
Досуђен је прекршај Дозиру у нападу, али је Обрадовићев челенџ показао да то није била исправна одлука!
22:44 05.12.2023
45' – Лопта за Партизан!
Судије су већале и одлучиле.
22:42 05.12.2023
44' – Дозир!
Партизан води 84:83.
44' – Невероватно!
Води Монако 83:82.
22:41 05.12.2023
44' – Пантер губи лопту, а фаул Смаилагићу!
Браун лако закуцава, а потом поново Италијан суди фаул у нападу, овога пута Смаилагићу!
Партизан води 82:81.
22:40 05.12.2023
43' – Џејмс половичан
Кабокло је завршио утакмицу.
Партизан води 82:79.
22:38 05.12.2023
43' – Сјајно!
Закуцавање Кабокла после пресинга.
43' – Монтејунас сигуран
Четири поена је убацио у продужетку.
Партизан води 80:78.
22:37 05.12.2023
43' – Пантер!
Тројка за 80:76
22:35 05.12.2023
42' – Партизан води
Добре реакције Дозира и Пантера у нападу.
Партизан има 77:74.
22:31 05.12.2023
40' – Пантер не погађа, продужетак!
Невероватно, трећи пут у сезони продужетак за црно-беле.
Нерешено је, 72:72.
22:28 05.12.2023
40' – Каква тројка...
Џејмс погађа невероватан шут на две секунде до краја.
22:26 05.12.2023
40' – Нанели у офсајду!
Фаул и пенали на десет секунди до краја.
Партизан води 72:69.
22:25 05.12.2023
40' – Џејмс погађа...
Тројка на 15 секунди до краја.
22:23 05.12.2023
40' – Дозир спасава Пантера!
После промашаја капитена Дозир је украо лопту и омогућио му да се исправи!
Партизан води 70:66!