Какав то нови ветар дува у Каталонији

© AP Photo / Joan MonfortБарселона Гирона
Барселона Гирона - Sputnik Србија, 1920, 12.12.2023
Прави спектакл догодио се у 16. колу шпанске Примере, а главни актери су фудбалери Ђироне који су савладали Барселону по први пут у историји резултатом 4:2. Фудбалери Барселоне никада нису имали више пропуштених прилика, а Ђирона је то искористила и попела се на врх табеле.
После ремија Реал Мадрида и Бетиса, Ђирона је добила шансу да се попне на прво место табеле шпанске лиге, мада је то деловало као тежак задатак јер им је требала победа против Барселоне. Међутим, та победа је остварена.

Ђирона казнила све пропуштене прилике

Почело је голом Артјома Довбика у 12. минуту, а само седам минута касније мрежу је затресао Роберт Левандовски за 1:1.
Имала је Барселона већи посед лопте, више шутева у оквир гола од протвиника (12-7), али у 41. минуту Ђирона поново стиже до предности голом Мигела Гутијереза.
Ако су фудбалери Барсе велики број шанси пропустили у првих 45 минута, шта онда тек рећи за друго полувреме... Упутили су чак 19 шутева!
Све је било узалуд јер је у 80. минуту Валери погодио за великих 3:1 Ђироне. Чинило се да би то могао да буде и коначан резултат, али у надоканди смо видели још два поготка. Илкај Гундоган смањио је на 3:2, а ако су се из Барсе понадали Кристијан Стуани је у 95. минуту ту наду угасио голом за коначних 4:2.
Све пропуштене шансе Барселоне казнила је Ђирона, а било их је чак пет. То је први пут да је овај каталонски клуб пропустио толики број великих шанси, још од октобра 2021. године када су изгубили од Рајоа резултатом 1:0.
То није најгори податак јер су Каталонци оборили више рекорда. Имали су највећи број очекиваних голова у 2023. години рачунајући шпанску лигу, Лигу шампиона и Лигу Европе. Највећи број шутева, за цео меч имали су чак 31,а поред тога највећи број шутева у оквир гола, имали су их 11.
За разлику од Барселоне, фудбалери Ђироне су одушевили, Од очекивана 2,4 гола дали су четири и сада када се упореде очекивани и постигнути голови Ђирона је на првом месту шпанске лиге јер је у плусу са 7,4.

„Можемо да победимо сваког“

Велики успех остварио је Мичел, тренер Ђироне, и није имао разлога да крије срећу.
„Била је то фантастична утакмица. Очекивали смо велику Барсу и на моменте смо је добили. Ипак, њихов притисак није био толико ефектан јер су морали много да трче назад, а то је била наша заслуга. Веома сам задовољан. Не знам можемо ли да издржимо, али ови играчи пишу историју, заиста“, рекао је Мичел.
Велико срце показују фудбалери овог клуба, а Мичел је на то поносан без обзира на то шта његов тим уради на крају сезоне.
„Не знам јесмо ли у стању да освојимо титулу, али знам да јесмо у стању да победимо сваког ривала. Као што је рекао колега Ћави, ми не осећамо притисак… Љубитељи фудбала почињу да навијају за Ђирону, а то је заслуга играча“, поручио је тренер Ђироне.

Како до Лиге шампиона

Колико год Ђирона блистала током сезоне њихово учешће у Лиги шампиона могло би да буде под великим занком упитника јер имају истог власника као и Манчестер сити.
Каталонски клуб је заправо Ситијеца филијала, води је „Сити фудбал група“ још од 2017. додине.
Због УЕФА правила о истом власнику два клуба требало би да се гледа учинак у домаћем првенству, односно у Лигу шампиона отишап би клуб који оствари бољи резултат, што ће бити тешко јер су тренутно једни фаворити за титулу у Шпанији, други за титулу у Енглеској.
Међутим шанса да се оба клуба нађу у елитном такмичењу постоји.
Сити би у том случају морао да смањи утицај на филијалу, али ту већ постоји добра вест јер енглески клуб има 47 одсто влаништва.
Наредни проблем који би морао да буде решен тиче се највише Переа Гвардиоле, брата Пепа Гвардиоле., који је председник управе Ђироне. Ту позицију Пере би морао да напусти.