Французи у финалу Европског првенства после нерегуларног гола – Немцима не помаже ни чудесни голман

© AP Photo / Martin MeissnerФранцуска Шведска полуфинале Европско првенство у рукомету
Француска Шведска полуфинале Европско првенство у рукомету - Sputnik Србија, 1920, 27.01.2024
Невероватна ситуација догодила се у полуфиналу Европског првенства у рукомету између Француске и Шведске када је у последњој секунди регуларног дела игре Елоим Пранди постигао гол и тиме одвео меч у продужетак после ког су Французи славили. Пранди је дао гол какав дуго није виђен, али упркос томе он био могао да буде проглашен као нерегуларан.
Утакмица Француске и Шведске била је прави спетакл пун преокрета и неизвесности. После првог полувремена Французи су убедљиво водили 17:11, а онда су се Швеђани у другом делу меча потпуно пробудили и преокренули.
Чинило се да би могли и до победе и све је ка томе и водило, међутим у последњој секунди на маестралан начин Елоим Пранди изборио је продужетке. Постигао је спектакуларан гол, а на крају су Французи славили резултатом 34:30.
Међутим, није све тако једноставно.
Када се погледају рукометна правила Прандијев гол могао би да буде проглашен за нерегуларан. Играч који избоди слободан ударац једном ногом мора непрестано да додирује толо све док не баци лопту, док другом ногом може да ради било шта. Играч не сме да мења ногу на којој стоји. Односно уколико је подигао десну ногу не може поново да стане на њу и подигне леву, а чини се да је француски репрезентативац управо то и учинио.
Славе Николов и Гјоргиј Начевски, македоснке судије, нису приметили нерегуларност, али Швеђани су се одмах жалили.
„Примили смо протест Рукометног савеза Шведске због крајњег момента регуларног дела меча Шведска-Француска у полуфиналу. Сада се бавимо тиме и због тога ЕХФ неће даље коментарисати овај случај. Доставићемо све нове информације благовремено“, поручила је Европска рукометна федерација.
Узбудљиво је било и друго полуфинале између Немачке и Данске, а Данци су на крају резултатом 29:26 обезбедили своје место у борби за титулу.
Домаћини су на голу имали невероватног Андреаса Волфа, али Данци су у другом полувремену били знатно бољи када је реч о офанзиви, а посебно су се истакли Хансен, Јаокбсен и Питлик са по пет голова.
После одбране Волфа на скоро два минута до краја Немци су имали прилику да завршницу учине драматичној, али предуго је трајао напад, а времена је понестајало.
Остаје питање да ли ће Данска у финалу играти са Француској, или ће се око прог полуфиналног меча због Прандијевог гола тек створити компликације.