Мали је велики, а хит Мундијала је прерано завршио афричку причу /видео/

© AP Photo / Frank AugsteinХрватска – Мароко
Хрватска – Мароко - Sputnik Србија, 1920, 31.01.2024
Спуштена је завеса на утакмице осмине финала Купа афричких нација и познати су четвртфинални парови. Мали је „преживео“ Буркину Фасо – 2:1, док је хит Мундијала у Катару репрезентација Марока, изненађујуће елиминисан од Јужне Африке (0:2).
Мали је оправдао улогу благог фаворита у двобоју са Буркином Фасо, где је штопер Буркине Едмон Тапсоба већ у трећем минуту погодио сопствену мрежу, што је у великој мери олакшало посао великом Малију.
До одласка на велики одмор мреже су мировале, да би у наставку пала још два гола. По један на обе стране.
Прво је Синајоко на асистенцију Траореа дуплирао предност, да би коначних 2:1 поставио фудбалер Астон Виле Бертран Траоре голом из пенала у 57. минуту.
После Малија и Буркине Фасо, на терен су истрчали фудбалери Марока и Јужне Африке.
Јасно је да је Мароко као полуфиналиста Светског првенства у Катару, са тимом препуним звезда европског фудбала, словио за изразитог фаворита.
Буну који је Севиљу и Европу заменио Арабијом, био је међу стативама, испред њега прва звезда тима Ашраф Хакими, ту су још Амрабат из Манчестер јунајтеда, Ен Несири из Севиље, све озбиљни играчи који играју у највећим европским клубовима. Али, не играју фудбал имена, већ играчи на терену. То је показала Јужна Африка.
Малију је оправдано поништен гол у 33. минуту на асистенцију ВАР (видео технологије), да би у другом полувремену уследио шок за Мароко у режији Макгопе који је погодио у 57. минуту.
Могло је другачије да се заврши да је прва звезад Марока Хакими био прецизан у 85. минуту, када је неометан са 11 метара из пенала погодио само пречку.
До краја сусрета од немоћи и беса „поцрвенео“ је Амрабат, док је Мокоена у 95. минуту ставио тачку на „и“, трасирајући свом националном тиму пут у четвртфинале КАН.
А тамо ће Нигерија ударити на АНголу, састају се још: Зеленортска Острва и Јужна Африка, Мали – Обала Слоноваче и Конго – Гвинеја.