Арсенал „преживео“ пенал драму са Портом – Барселона у четвртфиналу Лиге шампиона

© Zac GoodwinАрсенал
Арсенал - Sputnik Србија, 1920, 12.03.2024
Барселона се пласирала у четвртфинале Лиге шампиона, пошто је пред својим навијачима победила Наполи 3:1 (2:1). После ремија у Италији (1:1), то је Каталонцима трасирало пут међу најбољих осам тимова Старог континента. Арсенал је после победе од 1:0 против Порта (први меч 0:1) играо продужетке, да би тек после бољег извођења пенала прошао даље.
Херој пенал-лутрије у Лондону био је голман „тобџија“ Давид Раја, који је Венделу и Галену одбранио ударце, док је повремени српски репрезентативац Марко Грујић погодио са 11 метара, али узалуд...
Атомски фудбал демонстрирали су Барса и Наполи на стадиону „Монжуик“. Очекивао се отворен меч, упркос нерешеном исходу пре три недеље подно Везува. Ћавијева чета прва је задала ударац.
Фермин Лопез два пута је лоше шутирао и није био прецизан, али је у 15. минуту имао довољно времена да подигне главу, да види где је голман и да резантним ударцем погоди. Асистирао му је Бразилац Рафиња, а дете Барселоне погодило је са 12 метара, шутирајући кроз ноге Жесусу, док је голман Мерет ухваћен на „кривој нози“.
Тек нешто више од 60 секунди касније, Мерет је поново вадио лопту из мреже. Ламин Јамал повукао је муњевиту контру, упослио је Бразилца Рафињу који је с леве стране погодио даљу стативу Меретовог гола, да би се лопта одбила тачно на ногу Жоао Канселу, који је био непогрешив – 2:0!
Рахмани је успео да преполови предност Барселоне у 30. минуту на додавање Политана с десне стране. Лепо је „отворио“ лево стопало и погодио даљи угао гола Тер Штегена.
Поново је Наполи био у игри, али је и даље имао гол заостатка како би се домогао продужетака и остао у игри за пласман у четвртфинале елитног такмичења. Постигла је Барселона и трећи погодак у 68. минуту, али је он поништен због офсајда. До краја су мреже мировале на Монжуику, што је био повод да почне славље у Каталонији.
У другом мечу у уторак увече драма! Арсенал је уз доста муке успео да изађе на крај са Портом током регуларних 90 минута, било је 1:0. Змајеви са Драгаа славили су у Португалији голом Галена у 93. минуту, да би у Лондону, иако су на папиру били унапред отписани, "показали зубе" домаћину.
Смењивали су се напади Арсенала и Порта, да би генијалност Норвежанина Мартина Одегарда дошла до изражаја у 41. минуту.
Капитен „тобџија“ провукао је лопту између тројице и упослио је Леандра Тросара, који је погодио даљи угао Портовог гола у финишу првог полувремена – 1:0.
Дуго су мреже мировале, да би у 68. минуту био поништен гол Арсенала који је постигао Мартин Одегард, након што је главни судија Француз Клемон Турпан проценио да је поготку претходнио прекршај Каја Хаверца над Пепеом.
Нападао је Арсенал, али безуспешно и после регуларних 90 минута и седам минута судијске надокнаде на сцену су ступили продужеци који су у току. Повремени српски репрезентативац из редова Порта Марко Грујић ушао је на терен у 97. минуту због повреде Вареле.
Како ни после 30 минута током два продужетка није било голова, приступило се извођењу једанаестераца.
Одегард и Хаверц су погодили за Арсенал, док је после гола Пепеа, промашио Вендел, чији ударац је зауставио голман Раја уз помоћу стативе. Букајо Сака затим је рутински погодио за вођство Арсенала 3:1. Марко Грујић је снажним и прецизним ударцем вратио резултатску неизвесност.
Уследио је ударац Деклана Рајса, а Енглез је то рутински решио. Ударац Галена зауставио је сјајни Раја и то је значило да Арсенал иде у четвртфинале Лиге шампиона и да нема потребе да се шутира у петој серији.