Главни помоћник Звездиног Супермена

© Sputnik / Лола ЂорђевићАлександар Катаи
Александар Катаи - Sputnik Србија, 1920, 21.04.2024
Ако навијачи Црвене звезде тренера Владана Милојевића зову Суперменом, односно Кларком Кентом, онда је Александар Катаи његов главни помоћник. А то смо могли да видимо и у 99. минуту 173. вечитог дербија када је остао смирен и дао гол из пенала.
Можда Катаи више није у цвету младости, можда није у физичкој спреми да 90 минута може да игра на највишем нивоу, али је претходних година код Владана Милојевића показао колико је битан шраф и какав је зналац фудбала.
Многи су замерили Израелцу Бараку Бахару што је одмах по доласку у Звезду скрајнуо Катаија на клупу и помало заборавио на њега...
Можда му се то, између осталог, на крају и обило о главу.
Но, Милојевић није заборавио на Катаија, увео га је у игру у 58. минуту 173. дербија, одмах после гола Ксандера Северине у моменту када је Партизан други пут шокирао Маракану и повео са 2:1. Да угаси пожар.

Одмах затим, Катаи је постигао гол, али је он поништен после гледања ВАР технологије. Показао је ту Звездин креативац колико је опасан, а затим и у 99. минуту колико је смирен када је погодио са беле тачке за 3:2.

И ово није био први пут да Катаи спасава Звезду, а посебно не у дербијима. Погледајмо уназад како је то изгледало.
Рецимо, у дербију одиграном у мају 2022. године Катаи је постигао оба гола у победи Звезде над Партизаном од 2:1. Прво је био прецизан на асистенцију Срнића у 26. минуту за 1:0, а онда и у 72. минуту за 2:1.
Нешто пре тога, у фебруару исте године Катаи је такође био стрелац. У тријумфу од 2:0 Катаи је погодио у 42. минуту и запечатио тријумф црвено-белих.
У дербију одиграном у септембру 2021. Катаи је поново био Звездин спасилац. Бибрас Натхо је тада довео Партизан у предност, а Катаи је голом у 83. минуту спасио Звезду.
Погодио је Катаи из пенала и у сусрету одиграном у октобру 2020. године. И тада је Партизан водио, у том случају са 1:0, али је Звездина десетка са беле тачке у 75. минуту донела Звезди бод.
Много пута је момак из Србобрана заслужио похвале тренера Милојевића.
„Сале је велики професионалац, велико поглавље у Звезди је посвећено њему. Ја бих као тренер желео да буде што дуже, он је мелем за навијаче. Много је патио, борио се, али морам да га похвалим... Дошао сам, имали смо искрен разговор, видео сам велику жељу у његовим очима. Схватио сам да може много да нам помогне. Волео бих да остане са нама“, рекао је Милојевић после победе од 3:2.
Заиста је Катаи направио невероватан низ голова у вечитим дербијима и сигурно је један од најутицајнијих играча у окршајима Звезде и Партизана у последњој деценији.
Стигао је до укупно 112 голова у Звездином дресу и тако је претекао чувеног Рајка Митића који се зауставио на 109. Тако се пробио на осмо место у историји црвено-белих.