Мук у Хрватској – Португалци им „украли“ Олимпијске игре /видео/

© AFP 2023 / SYLVAIN THOMASХрватска рукомет
Хрватска рукомет - Sputnik Србија, 1920, 15.03.2021
Рукометаши Хрватске остали су први пут још од 2000. године без пласмана на Олимпијске игре. Португал је шокирао Французе у последњем колу квалификационог турнира голом Силве у последњим секундама - 29:28, па су „каубоји“ остали без одласка у ОИ у Токију, што је сензација века!

Невероватан и несвакидашњи је просто начин на који су Хрвати извисили, тачније Португалци су им „украли“ Олимпијске игре, а себи трасирали пут у Токио!

​Хрватској, која је победила Тунис, била је потребна победа Француске или реми, или тријумф Португала са осам разлике, али се ништа од тога није догодило.

„Триколори" су одлично отворили утакмицу и после 15 минута су имали предност од чак шест голова (10:4), међутим жилави Португалци су се вратили у утакмицу, захваљујући преагресивним Французима, што је кажњавано искључењима.

Због тога се њихова предност до полувремена свела на само гол разлике 13:12. На крилима такве игре Португалци су наставили борбу за евентуалну сензацију и одлазак на Игре, што ће се на крају и догодити.

Олимпијски кругови на згради Олимпијског комитета Русије у Москви - Sputnik Србија, 1920, 12.03.2021
Арбитражни суд у Лозани одлучио: Ни „Каћуша“ не може на Олимпијске игре

У 51. минуту Французи су са играчем више повели два разлике 25:23 и све је ишло на воденицу Хрвата који су у тим тренуцима били виђени као сигурни путници у Токио. Имали су затим „триколори" и плус три - 28:25, а онда је уследило чудо какво се ретко виђа.

Португалци су успели да изједначе и да у последњих 40 секунди квалификационог меча заиграју на све или ништа. Французи су изгубили лопту и примили гол из контре за 29:28. Успели су затим и да постигну гол, али је време већ истекло.

И као највећи губитници из читаве приче изашли су Хрвати, који први пут од Сиднеја 2000. године неће бити актери највеће светске спортске смотре.

После рукометне сензације века, огласио се селектор „коцкастих“ Хрвоје Хорват, који наводно није пратио двобој Француске и Португала...

„Нисам гледао. Чудно ми је да су тако изгубили три разлике на крају у самом финишу, јер се Француској то не догађа. Победили смо две утакмице на турниру, њих нисмо и то нас је коштало. Разочарани смо, остаје непоправљив жал, није нам лако у глави у овим тренуцима, али треба гледати напред. Не преостаје нам ништа друго“, поручио је Хорват.

Осим Француске и Португала на Олимпијске игре кроз квалификације су отишли Норвешка, Бразил, Немачка и Шведска. Претходно су „визу“ обезбедили Шпанија, Јапан, Данска, Египат, Аргентина и Бахреин.